Przesyłka niestandardowa – co oznacza?

0
545

Wysyłanie paczek jest obecnie niezwykle proste. Na rynku istnieje ogromna ilość firm kurierskich, które posiadają różne opcje i możliwości wyboru. Jeśli wysyła się paczkę standardową, to nastąpi to szybko i bardzo sprawnie. Jednak jeśli chce się wysłać paczkę niestandardową, to w tym momencie zaczynają się problemy. Czym konkretnie jest przesyłka niestandardowa, czym się charakteryzuje, jak ją zapakować oraz tak naprawdę, czy warto podejmować się jej wysyłania?

Czym jest przesyłka niestandardowa?

Czym zatem jest przesyłka niestandardowa? Każdy kurier posiada w swoim regulaminie określony z góry kształt oraz rozmiar paczki, który uznaje za standardowy i pod który posiada zaprojektowany system spedycyjny. Każda paczka, która wykracza poza te z góry ustalone standardy, uznawana jest za niestandardową i z tego powodu jej wysłanie po pierwsze będzie droższe, a po drugie będzie dłużej trwało.
Choć paczki niestandardowe różnią się swoimi cechami w zależności od firmy kurierskiej, którą będą wysyłane, to jednak można przyjąć, że paczka niestandardowa będzie:

– posiadała niestandardowy kształt, np. owalny lub cylindryczny,
– przekraczała określony maksymalny wymiar paczki,
– przekraczała maksymalny poziom wagi,
– posiadała wystające elementy,
– posiadała specjalne oznaczenia np. „ostrożnie szkło” lub „góra/dół”.

Jak poprawnie zapakować przesyłkę niestandardową?

Żeby firma kurierska podjęła się przesłania niestandardowej paczki, pamiętać trzeba, że musi zostać ona bardzo dobrze przygotowana do transportu. Wiele osób ma z tym problem, ponieważ poprawne zapakowanie niestandardowej paczki może być trudnym zdaniem. Jak to zatem zrobić?

Żeby odpowiednio dobrze przygotować niestandardową przesyłkę do transportu, pamiętać trzeba o trzech sprawach. Po pierwsze trzeba paczkę zapakować w solidny, bardzo dobrej jakości mocny karton. Podatne na uszkodzenia rzeczy muszą mieć naprawdę dobrą ochronę zewnętrzną. Drugą sprawą jest usunięcie wolnej przestrzeni wewnątrz paczki. Pamiętać trzeba, że wysyłane przedmioty nie powinny się przemieszczać w trakcie transportu, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem. Z tego powodu poleca się wypełnienie pustych przestrzeni w paczce np. gazetami, styropianem, czy też folią bąbelkową lub poduszkami wypełnionymi powietrzem. Ostatnim krokiem pakowania paczki niestandardowej, jest odpowiednie zabezpieczenie jej od zewnątrz. W tym celu zaleca się owinięcie jej folią do pakowania.

Czy warto wysyłać paczki niestandardowe?

Wysyłanie paczek niestandardowych wiąże się z wieloma trudnościami. Jest to paczka droższa w wysłaniu oraz znacznie bardziej kłopotliwa. Dodatkowo jej dostarczenie będzie nieco dłuższe niż zwykłej, standardowej przesyłki. Powstaje zatem zasadne pytanie, czy warto w ogóle takie paczki wysyłać?
Pamiętać trzeba, że czasami po prostu nie ma się wyjścia i taką paczkę trzeba nadać. Żeby nieco ułatwić sobie zadanie, warto przeanalizować ofertę firm kurierskich i sprawdzić, czy np. podział danej przesyłki na dwie, nie spowoduje, że będą one już standardowe i wtedy ich wysyłka będzie znacznie łatwiejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here