Transport zwrotny – czym jest?

0
1484

Wydawać by się mogło, że transport i ekologia to dwie zupełnie odrębne dziedziny. Niemniej jednak wszechobecny konsumpcjonizm i pęd współczesnego świata sprawiają, że człowiek swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. W odpowiedzi na zagrożenia płynące z niekontrolowanego przepływu wszelkich dóbr oraz ich produktów ubocznych powstała koncepcja jaką jest transport zwrotny.

Czym jest transport zwrotny?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie niepokojąco wzrasta ilość różnego rodzaju odpadów. Nie jest to już zjawisko, które dotyczy tylko wybranych regionów świata, a problem w skali globalnej. Aby zapobiec niekontrolowanemu generowaniu się odpadów różnego pochodzenia, eksperci w dziedzinie logistyki podjęli się stworzenia zupełnie nowej koncepcji, dzięki której można zapobiec dalszej degradacji środowiska naturalnego.

Transport zwrotny, zwany także logistyką odwróconą lub ekologistyką, jest koncepcją, według której do zarządzania odpadami należy podejść z dwóch różnych stron – ekologicznej oraz ekonomicznej. Transport zwrotny jest stosunkowo nowym obszarem badawczym, w związku z czym jego precyzyjna definicja nie została jeszcze określona. Niemniej jednak pojęcie logistyki zwrotnej czy transportu zwrotnego pojawiło się już w latach 80 XX wieku.

Na podstawie pierwszych koncepcji związanych z transportem zwrotnym, w latach 90 XX wieku powstało pojęcie recyklingu, czyli odzyskiwania zużytych materiałów, które po odpowiedniej obróbce nadają się do ponownego użycia. Sednem idei transportu zwrotnego jest pogłębiona analiza przepływu dóbr, nie tyle od producenta do konsumenta, a odwrotnie – od konsumenta końcowego do pierwotnego producenta, z uwzględnieniem ponownego wykorzystania zużytych materiałów.

Największe zagrożenie dla środowiska naturalnego – odpady

Gwałtowny wzrost gospodarczy i technologiczny, przeludnienie niektórych regionów świata i niepohamowany konsumpcjonizm prowadzą ład i harmonię środowiska naturalnego na skraj upadku. Jako najbardziej inteligentny gatunek zamieszkujący planetę Ziemię, mamy obowiązek stać na straży jej naturalnego porządku.

Ogromna ilość odpadów różnego pochodzenia nie jest już tylko problemem, o którym informują nas ekolodzy, a realnym zagrożeniem dla ludzkiej egzystencji. Aby zapobiec dalszej degradacji środowiska naturalnego, niemal każde przedsiębiorstwo działające na dużą skalę, powinno jak najszybciej wprowadzić rozwiązania, które nie tylko zatrzymają nadchodzącą katastrofę ekologiczną, ale także pomogą naprawić wyrządzone do tej pory straty.

Transport zwrotny jest jedną z koncepcji, która jak najszybciej powinna być przeniesiona z gruntu teoretycznego do praktycznego zastosowania w obecnych realiach. Transport zwrotny, który zakłada odpowiedzialne zarządzanie odpadami i możliwość ich ponownego wykorzystania z pewnością przyczyni się do zahamowania tempa degradacji środowiska naturalnego. Być może zastosowanie transportu zwrotnego w praktyce na skalę globalną, pomoże naprawić szkody, które człowiek swoim nieprzemyślanym działaniem wyrządził naturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here