Ze sprzedażą wysyłkową jest tak, że istnieje większe lub mniejsze ryzyko bycia oszukanym. Niestety nie brakuje nie do końca uczciwych sprzedawców i kupujących. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób woli dmuchać na zimne i odpowiednio się zabezpieczyć przed ewentualnymi nieprzyjemnościami w przyszłości. Przesyłkę można zamówić, a z jej opłaceniem wstrzymać się aż do dnia doręczenia. Temu właśnie służy COD.
Czym jest COD, czyli na czym polega przesyłka za pobraniem?
Mówiąc o usłudze takiej jak COD, wiele osób nie będzie miało najmniejszego pojęcia, czego ona tak naprawdę dotyczy. COD to angielski skrót od cash on delivery, co po polsku oznacza zapłatę za towar. Nie chodzi tutaj jednak o opłacanie przesyłki z góry, ale wybranie opcji za pobraniem. Praktycznie każda firma kurierska świadczy tego typu usługę dodatkową, która wiąże się wieloma korzyściami, szczególnie dla kupujących. W przypadku sprzedaży wysyłkowej bardzo często klienci decydują się na przesyłkę za pobraniem, szczególnie jeśli ma ona dużą wartość. Nie chcemy po prostu ryzykować, dlatego wolimy zapłacić dopiero po odebraniu i obejrzeniu paczki. Jej nadawca będzie w związku z tym musiał trochę poczekać na swoją należność.
Zawieranie umowy sprzedaży na odległość zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, ale może zostać ono zredukowane do minimum. Zamawiając paczkę, do dyspozycji mamy opcję przesyłki za pobraniem. Oznacza to tyle, że zapłacimy za nią dopiero przy jej odbiorze, czyli przewoźnikowi który ją nam dostarczył. Rozwiązanie to jest korzystne dla obu stron – sprzedawca może niezwłocznie wysłać paczkę, bez czekania na otrzymanie przelewu, a klient ma poczucie większego bezpieczeństwa zakupów. Koszt COD zależy od nadawcy, który ustala koherentną kwotę, jaką chce otrzymać od odbiorcy paczki za wysłany towar. Należną zapłatę uiszcza się kurierowi przy odbiorze od niego przesyłki. Klient nie musi robić już niczego więcej, bo to przewoźnik potem rozlicza się w firmowej kasie. Pobrana od klienta zapłata za towar przelewana jest na konto bankowe nadawcy przesyłki.
Przesyłka pobraniowa – to warto wiedzieć
Firmy kurierskie świadczące usługę przesyłek pobraniowych zobligowane są do tego, aby nie wydawać przesyłek odbiorcom, zanim nie otrzymają od nich należnej kwoty, która musi być oczywiście w pełni zgodna z tą podaną przez nadawcę. Jeśli kurier wyda paczkę przed jej opłaceniem i potwierdzi jej odbiór, będzie to równoznaczne ze złamaniem regulaminu i prawa przewozowego. Wymagany jest zarówno podpis odbiorcy, jak i uregulowanie należności ciążących na danej przesyłce. Łatwo domyślić się tego, że koszt takiej usługi będzie wyższy niż standardowej przesyłki. Do ceny końcowej dolicza się opłatę za COD. W zależności od firmy kurierskiej na cenę końcową mogą składać się inne czynniki. Zaletą płatności za pobraniem jest pewność co do tego, że płacimy za towar, który rzeczywiście dostaniemy. Plusem będzie łatwość rezygnacji z transakcji, szybkość nadania, większe poczucie prywatności. W przypadku zakupów przez Internet takie rozwiązanie okazuje się być najlepszym wyborem.
Sprawdź, jak wysłać przesyłkę za pobraniem.