List do USA – jak zaadresować?

0
1417

Mimo tego, że listy uważane są za nieco zapomniany sposób na komunikowanie się, to dalej są one często wysyłane. Niekiedy niemożliwe będzie przesłanie dokumentów w formie elektronicznej, ponieważ do załatwienia jakiejś sprawy wymagane może być przedstawienie wersji papierowej i oryginalnej. Jak zaadresować list do USA? Przekonaj się już teraz!

Prosta wyceniarka paczek i listów do USA jest dostępna na tej stronie: https://allekurier.pl/przesylki-zagraniczne/tanie-przesylki-do-usa

Zasady wysyłania listu do Stanów Zjednoczonych

Koperta na listy mimo tego, że nie pomieści zbyt wielu przedmiotów, daje możliwość przesłania dokumentów lub małej rzeczy, którą odebrać musi ktoś za oceanem. Wysyłając list do USA, należy wiedzieć jak go zaadresować. Zrobienie tego w zły sposób skutkować może tym, że wysyłka do USA nie dotrze do adresata i zostanie zwrócona do osoby nadającej.

Przed zaadresowaniem i wysłaniem listu należy poszukać informacji, na temat tego, jak zrobić to poprawnie. Zasady, na których opiera się działanie poczty w Polsce, są inne niż w USA. Każde państwo ma inne wymagania co do prawidłowego nadania paczki czy listy. Należy więc przebadać wszelkie kwestie związane z wysyłaniem przesyłek, które wymagane są przez lokalne prawo pocztowe.
Najważniejsza jest oczywiście konstrukcja danych adresowych oraz umiejscowienie poszczególnych elementów adresowych na kopercie.

Adres wpisany poprawnie to podstawa, ponieważ nawet nieduża pomyłka we wpisanych danych może skutkować tym, że list nie dotrze do osoby w Stanach Zjednoczonych.

list do usa

Jak zaadresować list do USA?

Adresy wysyłkowe, które używane są w amerykańskiej nomenklaturze, różnią się od polskich. Mimo tego, że sama konstrukcja adresu może zdawać się podobna do naszego, to kilka ważnych aspektów jest różnych. Należy pamiętać o tym, że typ przesyłki nie ma znaczenia i w taki sam sposób adresuje się go w przypadku listu zwykłego i poleconego. Każdy, kto szuka odpowiedzi na to, jak poprawnie zaadresować list, który dotrzeć ma do USA, powinien poznać kilka ważnych zasad. Jest to bardzo ważnie, ponieważ rozmieszczenie danych adresowych odbiorcy na kopercie różni się od tego przyjętego w warunkach polskich.

Dane adresowe powinny znaleźć się samym środku koperty, a nie jak ma to miejsce w Polsce- w prawym dolnym rogu. Ważne jest również to, aby dane adresowe były wyrównane do lewej strony koperty. W Stanach Zjednoczonych również ważne jest to, aby zaadresować przesyłkę przy użyciu zwrotów grzecznościowych. Są one oczywiście inne niż w Polsce ze względu na to, że używa się tam innego języka.

Dzięki bogactwu języka angielskiego, który używany jest w USA, można wybrać spośród kilku opcji, które zależą głównie od stanu cywilnego adresata. Tak samo, jak w naszym kraju zwrot grzecznościowy należy zapisać w pierwszej linijce, która poprzedza imię i nazwisko. Jeśli adresatem jest mężczyzna, należy użyć zwrotu „Mr”, jeśli jest to kobieta wolnego stanu, to można użyć „Miss”. W przypadku kobiety zamężnej wypada użyć „Mrs”.

adresowanie listu do usa

List do USA – co jeszcze warto wiedzieć?

Adresowanie listu to nie tylko zwroty grzecznościowe, najważniejsze jest to, żeby wpisać prawidłowy numer domu i nazwę ulicy. W USA na początku należy wpisać numer budynku, a po nim nazwę konkretnej ulicy. Jeśli adresat nie mieszka w domu wolnostojącym, to trzeba na kopercie wpisać „Apt’ za nazwą ulicy. W przeciwieństwie do Polski niepoprawne będzie używanie ukośników do określenia numeru mieszkania. Adres miejscowości oraz kod pocztowy tak samo, jak w Polsce należy wpisać w tym samym wierszu.

Użycie odpowiedniego kodu pocztowego to podstawa do skutecznego zaadresowania paczki. Bez tego przewoźnik może mieć problemy i przesyłka nie zostanie dostarczona prawidłowo lub w ogóle. Warto skorzystać z powyższych porad, aby prawidłowo zaadresować list do USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here