Usługi kurierskie – czym są?

0
1137

Warto mieć świadomość, że usługi kurierskie są bardzo młodą branżą w Polsce, która jednak z roku na rok coraz dynamiczniej się rozwija. Godny uwagi jest również fakt, że ze względu na ogromny i systematycznie rosnący popyt na omawiany rodzaj usług, a także właściwe położenie geograficzne czy rentowność rynku, w branży działają nie tylko lokalne podmioty, ale również globalne przedsiębiorstwa.

Jakie cechy mają usługi kurierskie?

Usługi kurierskie powinny charakteryzować się przede wszystkim terminowością, bezpieczeństwem przesyłki, a także szybkością dostawy. W ten prosty sposób omawiany rodzaj usług jest bardzo ciekawym rozwiązaniem zarówno dla firm usługowych, handlowych, produkcyjnych, jak i klientów indywidualnych.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że rosnąca popularność usług e-commerce przewiduje w kolejnych latach zdecydowany rozwój branży kurierskiej. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że omawiany rynek kurierski ulega regularnym przeobrażeniom.

Jak brzmi definicja usług kurierskich?

Należy mieć świadomość, że obecnie w polskim prawie nie istnieje jedna jednoznaczna definicja omawianych usług kurierskich. Koniecznie trzeba bowiem zaznaczyć, że usługę kurierską zalicza się nie tylko i wyłącznie do usług pocztowych, ale również przewozowych.

Godny uwagi jest jednak fakt, że w prawie pocztowym funkcjonuje jednak pojęcie przesyłki kurierskiej. Określa się ją w największym możliwym uproszczeniu jako przesyłkę listową, która jest przesyłką rejestrowaną. Może być także paczką pocztową, która jest przemieszczalna, sortowana, przyjmowana i zapewniająca możliwość bezpośredniego odbioru.

Trzeba jednak uwzględnić także prawo przewozowe. Przesyłka jest wtedy pewnego rodzaju nadaniem danemu przewoźnikowi przesyłki towarowej. Z kolei usługa przewozu nie może obejmować także przesyłek pocztowych.

Specyfika usług branży KEP (usługi kurierskie, ekspresowe i paczkowe)

Warto mieć świadomość, że obecnie w literaturze funkcjonuje bardzo uproszczone określenie branży KEP (czyli usługi kurierskie, ekspresowe i paczkowe). W zdecydowanej większości przypadków określana jest ona jako usługi kurierskie. Bardzo trudnym zadaniem jest bowiem oddzielenie usług ekspresowych od kurierskich czy paczkowych. Ciężko jest bowiem dostrzec między nimi wyraźne różnice. Można zaobserwować nawet, że w literaturze wszystkie wspomniane pojęcia stosowane są zamiennie. Oczywiście najbardziej istotnym trzonem usług branży KEP będą omawiane usługi kurierskie.

Do najważniejszych cech charakterystycznych omawianego rodzaju usług należy zaliczyć przede wszystkim wolumen przesyłek o stosunkowo małej wadze. Przeciętnie wynosi ona do 31,5 kg. Pozwala tym samym obsługę przez zaledwie jedną osobę. Godny uwagi jest również fakt, że definicja przesyłki kurierskiej będzie zdecydowanie odróżniała ją od pozostałych wspomnianych usług pocztowych.

Doskonałym przykładem może być stosunkowo krótki czas dostawy, z dokładnością co do godziny. Istnieje także możliwość odbioru przesyłki z miejsca nadania paczki, a następnie dostarczenia jej do adresata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here