Wysyłka po brexicie – jak wygląda?

0
1271

Od strony semantycznej pojęcie „brexit” jest związkiem skrótowca „br” i słowa „exit”. Określa się nim proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, który – nawiasem mówiąc – został już jakiś czas temu sfinalizowany. Wyjście to wiąże się z pewnymi utrudnieniami na granicy pomiędzy Unią i Wielką Brytanią. Wynikające z tego faktu procedury zostały jednak zdefiniowane w szeregu porozumień pomiędzy stronami. Jak wygląda wysyłka po brexicie? Sprawdź to poniżej!

Brexit – czas i następstwa

Formalnie Brexit miał miejsce 31 stycznia 2020 roku. To właśnie wtedy rozpoczął się okres przejściowy, w trakcie którego gospodarki obydwu stron były dostosowane do zmieniających się realiów gospodarczych i politycznych. Prawie rok później, bo 1 stycznia 2021 roku, Wielka Brytania przywitała Nowy Rok poza Wspólnotą Europejską. W tym czasie (jak i wcześniej) miały miejsce intensywne negocjacje pomiędzy stronami, w trakcie których określano zasady przyszłej współpracy gospodarczej. Wyjście z Unii doprowadziło również do diametralnych zmian w brytyjskiej gospodarce, która – z upływem kolejnych miesięcy – traciła pracowników z Europy Środkowej. Brexit wiązał się również z poważnym osłabieniem Wspólnoty, która w związku z nim musiała korygować swój budżet i straciła poważny rynek zbytu.

brexit

Zasady dotyczące przewozu paczek z Polski do Wielkiej Brytanii

Zmiany w regulacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielkiej Brytanii nie są tak dotkliwe, jak mogłoby się to wydawać. W związku z konieczną odprawą celną czas przewozu przesyłek z Polski do UK (i z powrotem) wydłuży się o jeden dzień. Oznacza to, że będzie on po brexicie trwał od 4 do maksimum 5 dni.

Jeśli chodzi o zasady wysyłki przesyłek do UK, to – jeśli wysyła się ją jako prezent do rodziny lub znajomych – trzeba podać jej szacunkową wartość. Warto podkreślić, że najlepiej odnieść się w tym przypadku do ceny rynkowej. Jeśli jednak towar był zakupiony wcześniej, to trzeba również brać pod uwagę spadek jego wartości. Pod żadnym pozorem nie należy przeszacowywać ceny przesyłanego towaru. Jeśli kwota ta przekroczy 200 złotych (odpowiednik 39 funtów), konieczne będzie uregulowanie wszystkich opłat, w tym VAT i opłaty celnej. Oczywiście naliczenie takich niespodziewanych, dodatkowych kosztów będzie się wiązać z wydłużeniem czasu transferu przesyłki.

Zmieniły się również zasady dotyczące maksymalnej wartości towaru przesyłanego w ramach pojedynczej paczki. W myśl zaktualizowanych przepisów w każdej paczce można wysłać towar o wartości maksymalnie 135 funtów brytyjskich, czyli – po przeliczeniu na złotówki – około 700 złotych. Warto podkreślić, że jako podstawę do obliczeń stosuje się tu walutę brytyjską. Jeśli więc przesyłany towar osiągnie wartość graniczną, a dzienny kurs funta ulegnie zmianie, to paczka może zostać zawrócona na granicy i to na koszt nadawcy.

Wysyłka po Brexicie – czego nie można przesyłać?

Istnieje dokładna lista przedmiotów, które nie mogą być przesyłane w paczkach do UK. Są to:

  • materiały łatwopalne,
  • lekarstwa (wyłączając suplementy diety i witaminy),
  • wyroby tytoniowe, papierosy, alkohol,
  • materiały radioaktywne i wybuchowe, substancje żrące i cuchnące,
  • amunicję i wszelaką broń,
  • narkotyki, środki psychotropowe
  • rośliny i żywe zwierzęta,
  • zwłoki, szczątki osób, a także zwierząt,
  • dzieła sztuki, metale szlachetne, drogocenne kamienie, waluty, papiery wartościowe (zbywalne), certyfikaty itp.

Jak widać, wysyłka po brexicie do UK również jest możliwa, aczkolwiek obarczono ją niewielkimi z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego obostrzeniami i ograniczeniami. Ich wpływ na jakość świadczonych przez firmy kurierskie usług jest niewielki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here