Przesyłka zagraniczna – jak wysłać?

0
1240

Obrót towarami pomiędzy dwoma odbiorcami znajdującymi się w dowolnej od siebie odległości ma swoją bardzo długą historię. Przesyłka zagraniczna to jedna z opcji wysyłek. Co warto o niej wiedzieć?

Historia przesyłek w pigułce

W czasach starożytnych, gdy jedynym środkiem transportu były własne nogi, każdy rodzaj przesyłki adresowanej do odbiorcy przebywającego w zupełnie innym miejscu był doręczany przez specjalnie do tego celu zatrudnionych posłańców. Jako, że posłaniec korzystał tylko z siły mięśni nóg, podróż zajmowała mu często całe tygodnie jak nie miesiące, co wiązało się nieraz z dezaktualizacją informacji zawartych w przesyłce.
W czasach późniejszych, gdy do przemieszczania się na znaczne odległości postanowiono używać udomowionych zwierząt, dostarczanie przesyłek zaczęło odbywać się znacznie szybciej, a bezpieczeństwo posłańców przeprawiających się czasem przez niebezpieczne lub ustronne tereny, bardzo wzrosło. W latach późniejszych system dostarczania przesyłek był coraz bardziej modernizowany, stworzono na interesujących dla władców krain trasach miejsca, w których można było wymienić środek transportu lub przekazać przesyłkę następnemu kurierowi. Dzięki temu posunięciu, listy, paczki oraz inne dokumenty dużo szybciej trafiały do odbiorców. Oczywiście, najpierw transport przesyłek obejmował obszar lądowy, później, gdy wynaleziono nowe i ulepszono dotychczasowe środki transportu, przesyłki mogły zacząć krążyć po całym świecie.

W czasach obecnych nadanie i odbiór przesyłki zarówno z Polski, jak i zza granicy nie jest najmniejszym problemem. Zdarza się, że podczas transportu adresowany do nas list czy paczka może ulec uszkodzeniu lub – co gorsza – zaginięciu, ale dzieje się to tak rzadko, że ten fakt może pozostać mało istotny. W razie zaginięcia przesyłki mamy możliwość zwrotu równowartości pieniężnej zawartości paczki, a w razie zniknięcia listu urzędowego możemy otrzymać jego kopię.

Przesyłka zagraniczna

Od czasu posłańców dostarczających przesyłki wiele się zmieniło – dzisiaj, w dobie poczty elektronicznej, SMS-ów, poczty tradycyjnej czy kurierów, przesyłki listowne otrzymujemy – w niektórych przypadkach – w kilka sekund, a paczki często w kilka do kilkunastu godzin. Mowa tu o przesyłkach krajowych, odbywających się na terenie danego państwa, natomiast przesyłki zagraniczne, dostarczane często z odległych kontynentów mogą docierać nawet w kilka tygodni. Jest to uzależnione od miejsca nadania lub adresu docelowego, w którym są dostępne takie instytucje jak urząd pocztowy lub firma kurierska. Najtrudniej nadać i dostać przesyłkę w miejscach znacznie oddalonych od lądu stałego, na niewielkich, ale zamieszkałych wyspach, w głębi lasów tropikalnych lub w stacjach badawczych zlokalizowanych w Arktyce czy na Antarktydzie i w wielu tym podobnych miejscach. W obrębie Europy czy innych kontynentów, gdzie instytucja przekazywania przesyłek jest na wysokim poziomie, problemów z dostarczeniem wiadomości za pośrednictwem poczty czy kuriera nie jest żadnym problemem.

Ceny i zakres usług firm kurierskich – ważne zalecenia

Wysyłając przesyłkę za granicę, warto przyjrzeć się i porównać ceny usług takich dostaw – firmy kurierskie, jak i poczta dysponują cennikami określającymi wysokość opłat za rodzaj, wagę oraz wielkość przesyłki. Często te wartości znacznie różnią się od siebie, więc wybór najkorzystniejszej pociągnie za sobą niższe koszty usługi. Należy także sprawdzić, czy firma ma uprawnienia do transportu danego rodzaju przesyłek, czy posiada dokumenty konieczne do wypełnienia przez nadawcę, lub może wskazać źródło ich pobrania. Przesyłka wysyłana poza Unię Europejską z niedopełnionymi formalnościami celnymi może nie dotrzeć do miejsca przeznaczenia, a co gorsze — może zostać zatrzymana na granicy i zdeponowana w magazynie.

Z tego powodu konieczność dokładnego zorientowania się w możliwości bezproblemowego wysłania przesyłki za granicę za pośrednictwem wybranego kuriera jest dla każdego nadawcy priorytetem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here