Jak korzystać z paczkomatu InPost?

0
811

Każda pracująca w branży spedycyjnej osoba wie, że największym jej problemem jest tzw. ostatnia mila. Chodzi oczywiście o ten etap przewozu przesyłki, którym jest doręczanie jej odbiorcy. Z drugiej strony, odbiorca paczki też wie, jak często kłopotliwe jest czekanie na kuriera. Z bólu obu stron zrodził się paczkomat, czyli urządzenie, które zmieniło na zawsze sposób dostarczania paczek. Jak korzystać z paczkomatu i jak nadać paczkę w paczkomacie? Odpowiedź w tym poradniku!

Jak korzystać z paczkomatu?

Czym konkretnie jest paczkomat? Jest to swego rodzaju wielka skrzynka pocztowa, podzielona na kilkadziesiąt różnej wielkości skrytek. Służy ona do odbierania paczek, które umieszczane są w niej przez kurierów. Co bardzo ważne, odbioru można dokonać przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, w sposób całkowicie automatyczny.
Jak przebiega wysyłka do takiego paczkomatu? To bardzo proste, ponieważ podczas realizacji np. zamówienia w sklepie internetowym, wystarczy tylko kliknąć opcje paczkomatu, wybrać ten najbliższy swojego miejsca zamieszkania i to wszystko. Teraz tylko pozostaje poczekać do czasu, gdy paczka zostanie do paczkomatu dostarczona. Gdy tak się stanie, odbiorca otrzyma zarówno na maila, jak i drogą SMS-ową specjalny kod, który umożliwi odebranie przesyłki w paczkomacie.

To jednak nie jedyny sposób odbioru, ponieważ firma InPost, która wprowadziła to rozwiązanie na rynek i która cały czas je rozwija, uruchomiła również mobilną aplikację paczkomatów, która po pierwsze umożliwia śledzenie jej drogi do paczkomatu, a po drugie, zdalne otwieranie skrytki. W tym celu wystarczy tylko podejść do paczkomatu i potwierdzić na telefonie chęć odbioru, co skutkować będzie otworzeniem się skrytki. Niweluje to konieczność czekania w kolejce, ponieważ aplikacje na telefonach działają równoległe i można odbierać kilka paczek za jednym razem.

Czy można nadać paczkę w paczkomacie?

Jak więc widać, paczkomaty to naprawdę ogromna rewolucja w dostarczaniu paczek. Powstaje jednak naturalne pytanie, czy można je wykorzystać również do ich nadawania? W końcu stanie w kolejkach na poczcie lub też czekanie na konkretną godzinę na kuriera, który przyjedzie odebrać paczkę, również nie należy do najlepszych form spędzania czasu w ciągu dnia.

Jak się okazuje, nadawanie paczek w paczkomacie jest jak najbardziej możliwe. W tym celu trzeba założyć konto na stronie internetowej In Postu, a następnie wybrać opcje nadawania paczek. Po wybraniu paczkomatu nadawczego oraz odbiorczego nastąpi wygenerowanie numeru listu przewozowego, który będzie widoczny na etykiecie wysyłkowej. Następnym krokiem jest udanie się do wybranego paczkomatu i przy pomocy wspomnianej etykiety i numeru nadawczego, w ciągu zaledwie kilkunastu sekund będzie można nadać paczkę.

Jakie są zalety paczkomatów?

Jak korzystać z paczkomatu? Jak widać po powyższym opisie, używanie paczkomatów nie jest zadaniem trudnym, a może w znaczący sposób usprawnić odbieranie oraz nadawanie przesyłek. Pomysł ten bardzo szybko został doceniony przez klientów sklepów internetowych, ponieważ w ciągu zaledwie kilku lat, praktycznie opanował rynek i dziś praktycznie każdy albo korzysta, albo przynajmniej poważnie rozważa korzystanie z paczkomatów. Czym jest to spowodowane?

Najważniejszą zaletą paczkomatów jest z pewnością niezwykła wygoda korzystania z nich. Nie trzeba już czekać i wypatrywać kuriera, tylko w ciągu dnia, w wolnej chwili można udać się na niewielki spacer i samodzielnie odebrać paczkę. Co najważniejsze, bez stania w kolejce, czekania i marnowania swojego czasu. Nie da się również ukryć, że za ogromnym sukcesem tej usługi stoi czas realizacji zamówienia. W przypadku ponad 90% paczek zostają one przez klienta odebrane w nie więcej niż 24 godziny po ich nadaniu. Jest to czas, którego mogą pozazdrościć najwięksi gracze tej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here