Co to jest wysyłka paczek gabarytowych?

0
102
paczki gabarytowe

Przesyłki wysyłane za pośrednictwem firm kurierskich to nie tylko niewielkie paczki, które bez problemu możemy wziąć w dłonie i przenieść w dowolne miejsce. Często kurierzy muszą dostarczyć pod nasze drzwi również tak zwane przesyłki gabarytowe, którymi są meble, sprzęty gospodarstwa domowego lub po prostu wielkie kartony z dużymi przedmiotami. Decydując się na tego typu przesyłkę, warto brać pod uwagę fakt, że są one traktowane przez firmy kurierskie indywidualnie, co wiąże się ze wzrostem ceny usługi, dodatkowo firmy często wymagają specjalnego zapakowania i zabezpieczenia towaru.

Co to jest przesyłka wielkogabarytowa?

Przyjęto, że paczki wielkogabarytowe to te, które są rozmiarowo duże, ale i lekkie jednocześnie. Nie przekraczają 50 kg, a często ważą nawet mniej niż 30 kg. Ich wymiary przekraczają jednak standardowe wymiary przyjęte przez firmę kurierską. Poza typowymi przesyłkami standardowymi wiele firm stosuje dodatkowo takie pojęcia jak niestandard oraz dłużyca.

1. Przesyłka niestandardowa

Jest to przesyłka, która przekracza ustalone gabaryty. Najczęściej przyjmuje się, że jej najdłuższy bok nie może przekroczyć przedziału od 100 cm – 150 cm oraz suma jej trzech boków nie może przekroczyć przedziału 220 cm – 240 cm. Dokładne wymiary różnią się w zależności od rozpatrywanej firmy kurierskiej. Przesyłką niestandardową są również wszystkie paczki o nieregularnych kształtach oraz paczki o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym (np. tuby, walce, rolki tkanin).

2. Przesyłki dłużycowe

Niektóre firmy kurierskie posiadają w swojej ofercie wysyłkę paczek, których najdłuższy bok mieści się w zakresie nawet od 300 cm do 400 cm. Jedynym ograniczeniem jest tutaj waga, która nie może przekraczaj oznaczonej wartości.

3. Przesyłki wielkogabarytowe

Przesyłki wielkogabarytowe to wszystkie te, które nie są przesyłkami niestandardowymi i nie mieszczą się również w dłużycy. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku wysyłka paletowa, której standardowe wymiary wynoszą 120 cm x 80 cm x 200 cm, a niestandardowej nawet 140 cm x 140 cm. Umożliwia to swobodne ułożenie na palecie nawet bardzo dużej przesyłki. Jednak warto taką paczkę zabezpieczyć na przykład dodatkowym stelażem.

Ile kosztuje wysyłka paczek gabarytowych?

Oczywistym jest fakt, że przesyłki dużo większe od standardowych, kosztują dużo więcej. Koszt różni się w zależności od firmy świadczącej usługi, jednak standardowo koszt dużej paczki może być większy o 50%, a nawet o 600%.

Jak wysłać przesyłkę gabarytową?

Pierwszym krokiem powinno być bardzo dokładne zmierzenie przesyłki. Następnie należy sprawdzić cennik i wybrać firmę, która świadczy usługi w cenie nam odpowiadającej. W internecie znaleźć można wiele kalkulatorów pośredników usług kurierskich. Następnie należy przesyłkę dokładnie zabezpieczyć. Pamiętajmy, że to do naszego obowiązku należy zadbanie o to, aby towar był zapakowany w odpowiedni sposób. Znając ofertę firmy kurierskiej oraz po zapoznaniu się z jej regulaminem, który zawiera, chociażby listę towarów zakazanych do przewozu, możemy przystąpić do zamówienia kuriera. Często wystarczy uzupełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej firmy, z której usług korzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here