Właściwe zapakowanie oraz odpowiednie oznakowanie to podstawowe czynności mające na celu zabezpieczenie zawartości przesyłki oraz ułatwienie dostarczenia jej do adresata. Aby tak się stało warto zapoznać się z krótkim poradnikiem na temat: Jak zapakować paczkę?
Rodzaje opakowań zewnętrznych do przesyłek
Najbardziej popularne opakowania wybierane do przesyłek to:
• Koperty foliowe,
• Koperty kartonowe,
• Kartony,
• Tuby,
• Palety,
• Kontenery.
Palety EUR dotyczą ładunków od 50 do 700 kg, a kontenery od 700 kg do kilkudziesięciu ton – dla przeciętnych klientów poczty czy firm kurierskich ten rodzaj opakowań nie ma zastosowania w praktyce.
Koperty foliowe wykorzystuje się do przesłania:
– dokumentów,
– drobnej elektroniki (najlepiej w opakowaniu producenta i zabezpieczonej folią bąbelkową).
Sztywne koperty kartonowe doskonale ochronią przed zagnieceniem:
– dokumenty,
– materiały firmowe,
– koperty specjalne.
Odzież, żywność, sprzęt elektroniczny, obuwie, książki, kosmetyki, naczynia, sprzęt AGD itp. artykuły pakowane są najczęściej do kartonów.
Tuby w formie walca lub prostopadłościanu służą do przesyłania wielkogabarytowych dokumentów, plakatów, folderów, banerów, map itp.
Uzupełnieniem opakowań zewnętrznych są styropianowe nakładki na rogach paczki, taśmy bindujące oraz klejące.
Jak zapakować paczkę? – zabezpieczenia wewnętrzne
Bezpieczeństwo przesyłki podnosi zastosowanie zabezpieczeń wewnętrznych. Służą one do wypełniania pustych przestrzeni, separowania zawartości od opakowania zewnętrznego, a w przypadku większej liczby przedmiotów oddzielania ich od siebie. Do środka kartonów wkładamy:
– folię bąbelkową,
– foliowe poduszki powietrzne,
– odlewy – formy styropianowe,
– pocięty karton,
– zmięty papier,
– wypełniacz peanuts – granulat styropianowy w różnym rozmiarze,
– przegrody, kratownice, przekładki z tektury.
Aby uniemożliwić przesuwanie się pojedynczych przedmiotów stosuje się także folię streczową, którą ciasno owija się zawartość paczki.
Jak dobrać opakowanie do zawartości?
Decyzję o wyborze opakowania należy poprzedzić oceną zawartości pod względem: rozmiaru (gabarytów), wagi, kruchości.
Kartony do pakowania paczek kurierskich produkowane są z tektury falistej. Od ilości warstw płaskich oraz falistych zależy twardość, a co za tym idzie wytrzymałość opakowania. Większe ciężary oraz przedmioty kruche wymagają wzmocnienia – najlepsza jest tektura pięcio – lub siedmiowarstwowa.
Opakowanie zewnętrzne nie może bezpośrednio stykać się z zawartością. Poszczególne składowe przesyłki powinny być w miarę stabilne, zabezpieczone przed przemieszczaniem.
Przedmiot w kartonowym oryginalnym opakowaniu producenta należy umieścić w nieco większym kartonie i wypełnić przestrzenie między ściankami.
Jeśli przesyłka jest narażona na uszkodzenia mechaniczne z racji wyjątkowej kruchości na opakowaniu należy umieścić oznakowania – piktogramy i napisy informujące o konieczności ostrożnego obchodzenia się z przesyłką, wskazujące gdzie jest góra-dół paczki lub określające dopuszczalną ilości warstw.
Jak zapakować paczkę, aby dotarła do rąk adresata?
Dobór zabezpieczeń zewnętrznych i wewnętrznych to nie wszystko. Paczkę należy oznakować i opisać. Większość podmiotów zajmujących się dostarczaniem przesyłek ma swoje firmowe dokumenty przewozowe, które po złożeniu zlecenia na usługę można pobrać i wydrukować ze strony firmy. Jeśli nadawca tego nie zrobi, paczkę listem przewozowym oklei kurier przy odbiorze. Dopuszcza się także opisywanie przesyłek pismem odręcznym lub znakowanie naklejkami zredagowanymi i wydrukowanymi samodzielnie.
Jeśli zamierzamy zapakować przesyłkę w opakowanie, które już było używane należy pamiętać o usunięciu wszelkich taśm, nalepek, napisów i innych oznakowań. Dobrym sposobem jest zapakowanie całości w folię streczową w kolorze czarnym i wzmocnienie jej taśmami klejącymi lub/i bindującymi.
Dobrą praktyką jest ubezpieczanie przesyłek, szczególnie tych o większej wartości. Wprawdzie ma to wpływ na wysokość opłaty, ale w przypadku utraty lub uszkodzenia zawartości ubezpieczenie ułatwia dochodzenie roszczeń.